ARAÇLARDA KLİMA KULLANIMINA DİKKAT

ARACINIZI ÇALIŞTIRDIKTAN SONRA KLİMAYI

AÇMANIN TEHLİKESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Çoğu kişi aracınıza oturur oturmaz hiç düşünmeden klimayı çalıştırır. Peki ama bunun sizin ve etrafınızdakiler için gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz? Bunun nedeni ise aracınızı dışarıda bıraktığınız zaman camları kapamamızdır. Gölgede bıraktığımız zaman arabanın içinde 400 ila 800 mg benzen birikir.

Örneğin, aracınızı 16 dereceden yüksek bir hava sıcaklığında güneşe koyduysanız, aracınızda biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar yükselebilir. Bu da izin verilen seviyenin neredeyse 40 kat daha fazlası.Camlar kapalı bir şekilde aracınızda oturduğunuz zaman benzen solursunuz. Bu da karaciğerinize, kemik dokularını ve böbrekleri etkiler. Organizmadan benzenin atılması çok uzun sürer.
Araçların kullanım kılavuzlarında klimayı çalıştırmadan önce camları açmalısınız diye yazar ama nedeni yazmaz.Klima, soğuk hava üflemeye başlayana kadar, öncelikle içeride ısınan havayı ve beraberinde benzeni dışarı üfler. Benzen kansere yol açan zehirli bir maddedir. Aracınıza oturduğunuzda, garip bir koku almasanız bile, önce 1-2 dakika camları açın sonra klimayı çalıştırın. Aracınızı çalıştırdıktan sonra da pencereleri bir süre daha açık tutun.Kaynak: Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı